Zapraszamy do współpracy i na stronę projektu Biblioteka Przedszkolaka

www.bibliotekaprzedszkolaka.pl

 

 

Archiwum

O kampanii Biblioteka Przedszkolaka coraz głośniej. Mówią o nas w Radiu Opole!

Zapraszamy do wysłuchania meteriału na stronie: radio.opole.pl

10.08.2018

Już od września kampania Biblioteka Przedszkolaka ruszy w całą Polskę. Animatorzy prowadzący warsztaty inaugurujące kampanię w przedszkolach odwiedzą każde województwo, w tym Opolszczyznę. Kuferki pełne książek i inspirujących materiałów warsztatowych trafią do blisko 50 przedszkoli w Polsce. Dzięki temu dzieci poznają nowe, współczesne i wartościowe książki. 

 

Wiosenna edycja kampanii czytelniczej Biblioteka Przedszkolaka.

Dogrywka już jesienią!

22.06.2018

Zakończyła się pierwsza edycja kampanii Biblioteka Przedszkolaka w Krakowie, w której wzięło udział blisko 1 600 dzieci z ponad 60 przedszkoli samorządowych. Do rąk przedszkolaków trafiły setki starannie wybranych książek w tym współczesna proza, poezja polska, książki non fiction oraz klasyka światowa.
W ramach projektu każde przedszkole otrzymało kuferek wypełniony książkami, kartami prac, kreatywnymi materiałami dla dzieci oraz nauczycieli. W kuferku znalazły się między innymi: albumowe wydanie wierszy dla dzieci Ludwika Jerzego Kerna, kolorowe, barwnie ilustrowane opowiadania Pan Kuleczka Wojciecha Widłaka, czy klasyka literatury światowej Tam, gdzie żyją dzikie stwory Maurice'a Sendaka.

Wokół każdej z książek na przestrzeni roku zostaną zrealizowane zajęcia plastyczno-typograficzne i czytania generacyjne, a warsztaty inaugurujące w każdym z przedszkoli poprowadzi autorka i ilustratorka jednej
z książek — Anna Kaszuba-Dębska, która opracowała metodycznie warsztatową część kampanii. Każde przedszkole przeprowadza 10 warsztatów dla grupy biorącej udział w projekcie, w czasie ich trwania dzieci przygotowywały własną, spersonalizowaną książkę.  

Jednym z celów kampanii jest promowanie czytania generacyjnego dlatego też, do jego realizacji zaproszono babcie i dziadków przedszkolaków. To przede wszystkim oni zachęcali najmłodszych do wspólnego czytania oraz działań twórczych. Projekt Biblioteka Przedszkolaka kontynuowany będzie po wakacjach w pozostałych krakowskich przedszkolach. Jego organizatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, Miasto Kraków i Kraków Miasto Literatury UNESCO, a pomysłodawcą i realizatorem Fundacja Burza Mózgów. Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Kraków.

 

 

I… wystartowała!

Za nami pierwszy tydzień realizacji kampanii

czytelniczej Biblioteka Przedszkolaka.

30.03.2018

I… wystartowała! Za nami pierwszy tydzień realizacji kampanii czytelniczej Biblioteka Przedszkolaka.

 

Biblioteka Przedszkolaka to całoroczny program czytania generacyjnego z udziałem babć i dziadków połączony z zakładaniem minibibliotek w przedszkolach. Celem kampanii jest stworzenie modelu łatwych do realizacji warsztatów czytelniczych oraz podniesienie kompetencji w zakresie edukacji literackiej pracowników i pedagogów. Akcja jest pierwszą tego rodzaju kompleksową próbą zmiany i kształtowania nawyków czytelniczych wśród przedszkolaków (przedszkola to jedyne placówki w całym cyklu edukacji w większości nieposiadające regularnych bibliotek). W projekcie docelowo udział weźmie 120 publicznych, samorządowych przedszkoli krakowskich. Każde z nich dostanie w prezencie kuferek z 10 sztandarowymi pozycjami współczesnej literatury dla dzieci wokół których odbywać się będą spotkania czytankowe i warsztaty.

 

Poezja:

Kern. Wiersze dla dzieci Ludwika Jerzego Kerna (Wydawnictwo Wytwórnia),

Wierszyki domowe Michała Rusinka (Wydawnictwo ZNAK emotikon),

Pan Maluśkiewicz i wieloryb Juliana Tuwima (Wydawnictwo Dwie Siostry),

 

Współczesna proza polska:

Pan Kuleczka Wojciecha Widłaka (Wydawnictwo Media Rodzina),

Tyranozaur i traktorzystki Tiny Oziewicz (Wydawnictwo Czerwony Konik),

Praktyczny pan Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel (Wydawnictwo Bajka),

 

Wprowadzenie do świata non fiction:

Skok na smog Doroty Majkowskiej-Szajer i Anny Kaszuby-Dębskiej (Wydawnictwo ZNAK emotikon),

Działka dziadka działkowicza Katarzyny Boguckiej (Wydawnictwo Widnokrąg),

 

Klasyka światowa:

Kto pocieszy Maciupka Tove Jansson (Wydawnictwo Nasza Księgarnia)

Tam, gdzie żyją dzikie stwory Maurice'a Sendaka (Wydawnictwo Dwie Siostry).

 

 

Pomysłodawcą i realizatorem kampanii jest Fundacja Burza Mózgów. Organizatorem w Krakowie jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Pilotażowe spotkania w ramach Biblioteki Przedszkolaka odbyły się w roku 2017 w 10 przedszkolach w Poznaniu dzięki wsparciu merytorycznemu i finansowemu Instytutu Książki.

 

Kontakt

ul. Węgierska 8/3

30-531 Kraków

fundacja.burza.mozgow@gmail.com

tel.: 570 366 740

Polub Fundację Burza Mózgów na Facebooku!

Będziesz na bieżąco z naszymi akcjami i projektami.