Co autorom w głowach siedzi? / Aktywności kulturalne w krakowskich księgarniach!

 

Co autorom w głowach siedzi?  to zadanie obejmujące wiele różnych aktywności twórczych dla dzieci i dorosłych, realizowanych w pakietach w małych, stacjonarnych krakowskich księgarniach.

 

Działania obejmują:

 • Cykl warsztatów dla dzieci przedszkolnych: wykorzystanie metod monotypii, szablonu i pieczątki - tworzenie wizerunków autorów z wyobrażeniem tego "co im w głowie siedzi". Idea warsztatów - wprowadzanie nowych form graficznych nie realizowanych w przedszkolach i tworzenie niebanalnych fantazyjnych portretów ulubionych autorów, czy ilustratorów książek.
 • Cykl warsztatów dla dla dzieci szkolnych oraz rodzin - wykorzystanie metod fotomontażu, typograficzno-colage'owych - tworzenie wizerunków autorów z wyobrażeniem tego "co im w głowie siedzi". Idea warsztatów: zapoznanie dzieci czytających z zagadnieniami typografii, twórcza zabawa literą, wykorzystanie recyclingowe gazet w celu tworzenia portretowych montaży ulubionych autorów książek.
 • Wystawy witrynowe w księgarniach - "Galerie sznurkowe" wykonanych na warsztatach monotypicznych i typograficznych portretów autorów.
 • Herstoryczne czytanki księgarniane z elementami warsztatowymi o współczesnych książkach opowiadających o dawnych historiach.
 • Warsztaty wierszowania dla dzieci - spotkania autorskie dla zerówkowiczów z poetą dziecięcym.
 • Warsztaty autorskie dla dzieci znanych krakowskich ilustratorów.

 

Celowość działania:

 • W świecie wielkich korporacji i masowych sieciówek, promocja małych, lokalnych księgarni zaprojektowanych z ogromną dbałością i prowadzonych przez osoby wykwalifikowane i kochające literaturę, jest jak najbardziej potrzebne i właściwe. Księgarnie, aby utrzymać się, muszą wykazywać dużą aktywność i pomysłowość, by przetrwać warunki współczesnego rynku i konkurencję dyktowaną przez korporacje. Zadanie Co autorom w głowach siedzi? jest przemyślaną formą aktywacji różnych środowisk i grup wiekowych w miejscach funkcjonowania lokalnych księgarni na mapie Krakowa. Od kilku lat w naszym mieście, noszącym miano Miasta Literatury UNESCO, obserwujemy smutną tendencję likwidowania księgarni. Niepokojące są również ogólnopolskie badania informujące o stałym spadku czytelnictwa, w tym niestety również wśród najmłodszych. Dlatego każda forma promocji tych, coraz bardziej unikatowych miejsc, wszelkie metody wsparcia, działania na rzecz tych instytucji są wskazane, a pakiet aktywności zadania Co autorom w głowach siedzi? na pewno przyczyni się do ich rozwoju i promocji.
 • Potrzeba aktywowania do twórczego działania i edukacja nie tylko w zakresie promocji czytelnictwa, ale również edukacji artystycznej, poprzez wprowadzanie nowych metod pracy (monotypia, typografia, collage) dla grup dzieci. Motywacja rodzin do wspólnego artystycznego wysiłku, spędzania wolnego czasu wokół tematu książki i zachęcanie do wspólnego czytania.


Zadaniem Co autorom w głowach siedzi? proponujemy:

 • Wsparcie działalności kulturalnej w księgarniach, szczególnie dla najmłodszych i ich rodzin.
 • Wspierania rozwoju sektora kreatywnego związanego z literaturą, wpisanego w program Kraków Miasto Literatury UNESCO.
 • Podtrzymywania zainteresowań czytelniczych i zachęcanie do korzystania ze stacjonarnych księgarni, kluczowych dla podejmowania decyzji o zakupie nowości wydawniczych.
 • Aktywacja lokalnych grup społecznych (szkoły, przedszkola, rodziny) do artystycznego działania, poszerzanie twórczych i literackich horyzontów.
 • Promocja księgarń stacjonarnych poprzez zapoznanie osób z dzielnicy (dzieci z rodzicami) z księgarnią i osobami ją tworzącymi.

 

Warsztaty monotypiczne pt. "Co autorom w głowach siedzi?"

Monotypia to najprostsza metoda graficzna, która polega na uzyskaniu tylko jednej odbitki graficznej. Odbitkę uzyskuje się poprzez rysowanie na odwrocie papieru przyłożonego do rozprowadzonej na gładkiej powierzchni farby. W dużej mierze wynik końcowy dzieła, to efekt przypadku, co dodaje dziełu dodatkowych atutów. Podczas zajęć monotypicznych pt. "Co autorom w głowach siedzi?" dzieci wykonują kolorowe portrety wybranego pisarza, pisarki, poety, poetki, ilustratora, ilustratorki, a więc osób których książki są dostępne w księgarni. Dodatkowo dzieci za pomocą stempli i literkowych pieczątek mogą ozdobić wykonane monotypie dodając zwroty lub luźne słowa.
Prace do wyschnięcia zostają powieszone na sznurkach w tzw. Galerii Sznurkowej w przestrzeni księgarni i pozostają w niej aż do momentu, kiedy rodzice wraz z dzieckiem odwiedzają księgarnie, by odebrać to wyjątkowe wykonane przez dziecko dzieło, a przy okazji poznają księgarnie i nowości wydawnicze.

 

Warsztaty kolażu i fotomontażu pt. "Co autorom w głowach siedzi?"

Kolaż i fotomontaż to techniki plastyczne wykorzystujące różne materiały i tworzywa, w szczególności gazety, fotografie, czy kserokopie. Kompozycja stworzona z takich materiałów zostaje przyklejona do tektury. Podczas zajęć kolażu i fotomontażu pt. "Co autorom w głowach siedzi?" dzieci wykonują zabawne, gazetowe portrety wybranego pisarza, pisarki, poety, poetki, ilustratora, ilustratorki, a więc osób których książki są dostępne w księgarni. Dodatkowo z wyciętych z gazet liter tworzą zwroty, proste słowa lub bardziej skomplikowane zdania. Prace zostają powieszone na sznurkach w tzw. Galerii Sznurkowej w przestrzeni księgarni i pozostają w niej aż do momentu, kiedy rodzice wraz z dzieckiem odwiedzają księgarnie, by odebrać to wyjątkowe wykonane przez dziecko dzieło, a przy okazji poznają księgarnie i nowości wydawnicze.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

Kontakt

ul. Węgierska 8/3

30-531 Kraków

fundacja.burza.mozgow@gmail.com

tel.: 570 366 740

Polub Fundację Burza Mózgów na Facebooku!

Będziesz na bieżąco z naszymi akcjami i projektami.