Co autorom w głowach siedzi? / Aktywności kulturalne w krakowskich księgarniach!

 

Co autorom w głowach siedzi?  to zadanie obejmujące wiele różnych aktywności twórczych dla dzieci i dorosłych, realizowanych w pakietach w małych, stacjonarnych krakowskich księgarniach.

 

RODZAJE WARSZTATÓW: 

Warsztaty monotypiczne 
Monotypia to najprostsza metoda graficzna, która polega na uzyskaniu tylko jednej odbitki graficznej. Odbitkę uzyskuje się poprzez rysowanie na odwrocie papieru przyłożonego do rozprowadzonej na gładkiej powierzchni farby. W dużej mierze wynik końcowy dzieła, to efekt przypadku, co dodaje dziełu dodatkowych atutów. Podczas zajęć monotypicznych dzieci wykonują kolorowe portrety wybranego pisarza, pisarki, poety, poetki, ilustratora, ilustratorki, a więc osób których książki są dostępne w księgarni. Dodatkowo dzieci za pomocą stempli i literkowych pieczątek mogą ozdobić wykonane monotypie dodając zwroty lub luźne słowa. Tegorocznym wiodącym tematem będzie postać i twórczość Stanisława Moniuszki. Warsztaty te będą jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom Roku Stanisława Moniuszki. 

 

Warsztaty kolażu i fotomontażu 
Kolaż i fotomontaż to techniki plastyczne wykorzystujące różne materiały i tworzywa, w szczególności gazety, fotografie, czy kserokopie. Kompozycja stworzona z takich materiałów zostaje przyklejona do tektury. Podczas zajęć kolażu i fotomontażu dzieci wykonują zabawne, gazetowe portrety wybranego pisarza, pisarki, poety, poetki, ilustratora, ilustratorki, a więc osób których książki są dostępne w księgarni. Dodatkowo z wyciętych z gazet liter tworzą zwroty, proste słowa lub bardziej skomplikowane zdania.

 

Warsztaty typograficzne 

Typografia to metoda wykorzystująca szablony i pieczątki. W czasie warsztatów dzieci korzystać będą z literkowych pieczątek, dzięki czemu utrwalą poznane na lekcjach litery. Litery zostaną przedstawione, jako nowe formy graficzne, dzięki którym uczestnicy warsztatów stworzą niebanalne portrety. Motywem przewodnim warsztatów będzie umiejętność radzenia sobie ze strachem. Inspiracją do poruszenia tego tematu stała się seria książek o styjence Milence (Wydawnictw Debit). 

Warsztaty herstoryczne

Warsztatowo -czytankowe spotkanie, w czasie którego animator zapozna dzieci z opowieściami o Polskich władczyniach, które związane są z Krakowem i Wzgórzem Wawelskim. Po wysłuchaniu opowieści, dzieci przygotują własne kukiełki, które będą odpowiadały portretom polskich królowych. 

 

Warsztaty nowohuckie

Podczas zajęć uczestnicy tworzą za pomocą mieszanych technik własną książkę w kształcie leporello na temat Nowej Huty, jej historii, lokalnych zwyczajów, architektury, ważnych miejsc i osób związanych z Nową Hutą. Warsztaty wpisują się w obchody związane z jubileuszem 70-lecia Nowej Huty. 

 

Warsztaty autorskie

Podczas zajęć krakowscy autorzy, ilustratorzy i poeci zaproponują działania wokół własnych książek i komiksów. Warsztaty mogą mieć charakter malarski, rysunkowy czy komiksowy. 

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

 

Kontakt

ul. Węgierska 8/3

30-531 Kraków

fundacja.burza.mozgow@gmail.com

tel.: 570 366 740

Polub Fundację Burza Mózgów na Facebooku!

Bądź na bieżąco z naszymi akcjami i projektami.